2 Comments 🕔15:04, 28.Sep 2016

Εύκολα γραβιεροψωμάκια – Τέλειο σνακ για το σχολείο

Για να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν είμαι νοικοκυρά πρότυπο, ούτε καλή μαγείρισσα μήτε αγχωτική με τα θέματα που αφορούν το σπίτι. Όπως και εσύ απλά νοιάζομαι για την ποιότητα αλλά και την ταχύτητα προετοιμασίας των snack για το σχολείο εφόσον η καντίνα και το εστιατόριο του σχολείου δεν είναι μέσα στις επιλογές μου.

Έπεσα για πάνω λοιπόν σε μία συνταγή που μου φάνηκε ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ. Γιατί από εκεί ξεκινάμε πάντα. Κοντοστάθηκα στα συστατικά, γιαούρτι, τυρί και αλεύρι και την αγάπησα με το χρόνο προετοιμασίας – 20 λεπτά περιέγραφε η συνταγή στα 10 είχα ολοκληρώσει.

Λοιπόν πρόκειται για νόστιμα γραβεριοψωμάκια που κατόπιν υποδείξεως της Αλίκης σήμερα μετά το σχολείο θα ήταν τέλεια αν προσθέταμε και λίγη φέτα. Αυτό σημαίνει ότι από σήμερα μετονομάζονται σε γραβιεροφετοψωμάκια!

γραβιεροψωμάκια 1

ΥΛΙΚΑ
250 γρ βούτυρο λιωμένο
200 γρ γιαούρτι στραγγιστό
1 αυγό + 1 κρόκος
1 κγ. Αλάτι
Πιπέρι
500 γρ αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
250 γρ γραβιέρα τριμμένη πικάντικη
Σουσάμι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Ανακατεύουμε σε ένα μπολ το βούτυρο, το αυγό, το γιαούρτι, το αλάτι και το πιπέρι.
Ρίχνουμε σιγά σιγά στο μίγμα το αλεύρι (θα σας πάρει σίγουρα λιγότερο από 500 γρ)
Τέλος προσθέτουμε το τυρί και ζυμώνουμε ελαφρώς ώστε να ενσωματωθεί στη ζύμη
Βουτυρώνουμε ελαφρώς ένα μικρό αντικολλητικό ταψί
Παίρνουμε κομμάτια ζύμης και πλάθουμε σε μπάλες (μεσαίου μεγέθους)
Τις βάζουμε τη μία δίπλα στην άλλη χωρίς να αφήνουμε κενά στο ταψί
Χτυπάμε τον κρόκο του αυγού με 4 κουταλάκια του γλυκού και νερού και αλείφουμε την επιφάνεια των ψωμιών
Πασπαλίζουμε με σουσάμι και ψήνουμε τα ψωμάκια σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 40 περίπου λεπτά.

γραβιεροψωμάκια 1

γραβιεροψωμάκια

Φυσικά μπορεί κάποιος να προσθέσει τα αγαπημένα του μυρωδικά όπως θυμάρι, ρίγανη. Εμείς σίγουρα θα προσθέσουμε την επόμενη φορά φέτα.

Καλή επιτυχία και θα χαρώ να ακούσω τα σχόλιά σας,

ΠΕΠΗ

Το άρθρο Εύκολα γραβιεροψωμάκια – Τέλειο σνακ για το σχολείο έχει γραφτεί για το blog.aliceonboard.gr

1. 🕔 12:02, 19.Sep 2017

Νενα

Πεπη τα εφτιαξα χτες με την κορη μου! Σουπερ! ευχαριστω για την ιδεα χχ

reply comment
  2. 🕔 13:44, 20.Sep 2017

Pepi Author

Χαίρομαι πολύ Νένα μου!!!

reply comment